Jaką drukarkę wybrać ?

Serwis, wynajem i naprawa drukarek Wrocław

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Stojąc przed zakupem drukarki, często nie zdajemy sobie sprawy jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie. Chcemy wybrać urządzenie najlepsze, najtańsze, najszybsze, najtańsze w eksploatacji itd. Nasze urządzenie musi być naj, naj, naj. Jak takie znaleźć ? W gąszczu producentów , modeli, oferowanych rozwiązań oraz funkcji jak się połapać co dla nas dobre ?

Musimy zdać sobie sprawę, że nie ma uniwersalnej, najlepszej drukarki która jest po prostu “naj”. Każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Zdając sobie z nich sprawę przed zakupem unikniemy rozczarowań. Postaram się pokazać niektóre z rozwiązań oraz ich wady i zalety. Mam nadzieję , że pomoże to przy wyborze optymalnego rozwiązania.

Drukarki atramentowe

Najpopularniejsze w chwili obecnej dzięki niskiej cenie, cichej pracy i łatwej obsłudze.
Technologia druku atramentowego polega na wypluciu (stąd potoczne określenie “plujka”) na papier, małych kropel atramentu które tworzą tekst lub obraz. Jest wiele modeli wyposażonych w skaner, wifi , fax , ksero , automatyczny podajnik dokumentów ADF i inne udogodnienia które producenci w nich instalują aby zwiększyć ich atrakcyjność. Ich wadami są drogie materiały eksploatacyjne, zasychające tusze, wolny druk i raczej nietrwałe konstrukcje. Zakupowane obecnie modele, często nie wytrzymują okresu gwarancji, a brak części zamiennych powoduje, że ich naprawienie często bywa niemożliwe.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę czy dany model posiada wbudowaną głowice drukującą czy zintegrowaną z tuszem ? Zazwyczaj nikt się nad tym nie zastanawia lecz wg mnie jest to dość znaczące. Dlaczego ?

W przypadku urządzeń z głowicą wbudowaną w urządzenie, tusze są znacznie tańsze, wydruki bardziej precyzyjne a głowice bardziej trwałe. Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt głowicy w przypadku awarii (najczęściej 80% – 90% wartości nowego urządzenia) jej wymiana jest kosztowna a czasem wymaga udania się do serwisu.

W przypadku urządzeń które posiadają atramenty zintegrowane z głowicą drukująca mamy droższe atramenty lecz w przypadku uszkodzenia głowicy, wymieniając arament każdorazowo mamy nową głowicę. Choć z pozoru nieistotnej różnicy te dwa rozwiązania mogą być decydujące dla osób które sporadycznie drukują. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy w czasie wakacji przez dwa miesiące nie używamy drukarki. Po powrocie najczęściej atramenty są zaschnięte i pomimo instalowania przez producentów procedur czyszczących głowice są one zaschnięte. W przypadku kiedy mamy zintegrowaną głowicę drukarka często nadaje sie do utylizacji. Kiedy mamy głowicę zintegrowaną z atrmentem wystrarczy zakupić nowy tusz i już możemy się cieszyć z wydruków.

Dla drukujących najczęściej kolorowe wydruki polecam drukarkę z osobnymi pojemnikami na kolory. Część drukarek posiada jeden tusz kolorowy i jeden czarny. Tak naprawdę w zbiorniku kolorowym są trzy komory w której są kolory bazowe CMY. Rozwiązanie z osobnymi pojemnikami na kolorowe atramenty jest bardziej efektywne bo przy zakupie kupujemy tylko tusz który jest nam potrzebny. Np kiedy nasze logo jest czerwone to atrament niebieski prawe nie jest używany. W przypadku pojemników z trzema komorami kiedy skończy nam się kolor czerwony, wymieniając atrament wyrzucamy atramenty z pozostałych komór.

Drukarki laserowe

Najszybsze, odporne na sporadyczne drukowanie, tańsze w eksploatacji. Drukarki laserowe są droższe w zakupie i głośniejsze od atramentowych. Technologia druku odbywa się poprzez naniesienie za pomocą wiązki lasera, obrazu wydruku na wałek światłoczuły który po otrzymaniu tonera (proszku o zawartości sadzy, żelaza oraz innych komponentów) przenosi wydruk na papier. Dalej w procesie wydruku naniesiony na papier proszek jest poddawany wprasowywaniu w papier co daje trwały efekt bez rozmazywania. (Dlatego kartki po wyjściu z drukarki laserowej są ciepłe)

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę czy bęben światłoczuły jest zintegrowany z tonerem czy jest to osobna konstrukcja. Rozwiązanie intgracji bębna i proszku w jedym module często jest droższym rozwiązaniem przeliczając koszt wydruku. Jednak wymieniając toner mamy też nowy bęben który w dużej mierze odpowiada za jakość wydruku. Sprawdzając koszt tonera, miejmy na uwadze koszt bębna, w przypadku kiedy toner nie jest z nim zintegrowany. Bo pomimo tańszego tonera zakup nowego bębna może być niemiłą niespodzianką.

W przypadku kolorowych drukarek laserowych mam też dodatkowe trzy kolory, a więc w cenę wydruku musimy wliczyć koszt wszystkich czterech tonerów. Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia te nawet kiedy nie drukujemy w kolorze też zużywają tonery kolorowe CMY. Drukarka laserowa kolorowa ze względu na swoją konstrukcję w ekstremalnym przypadku po roku drukowania na czarno może zażądać od nas wymiany tonerów kolorowych  pomimo, że nic w kolorze nie drukowaliśmy. Dzieję się tak dlatego, że drukarki te drukując na czarno obracają też bębnami kolorowymi co w minimalnym stopniu przesypuje proszek do komory śmietnika. Ponadto bębny przy każdym obrocie trą o listwę zbierającą i przy tysiącach obrótów ich właściwości się pogarszają.

Drukarki igłowe

Najtańsze w eksploatacji jednak przez ich powolną i bardzo głośną pracę używane są już bardzo żadko. Konstrukcja drukarki igłowej to nic innego jak zmodyfikowana maszyna do pisania. Urządzenie wyposażone w głowicę drukującą z igłami, przebija kalkę (tasiemkę nasączoną w środek barwiący) i odbija każde udeżenie igły na papierze. Daje to bardzo słabej jakości wydruk za to dzięki zastosowaniu papieru tzw “składanki komputerowej” cena wydruku na kilku kopiach jest tylko kwestią papieru.