Jak dobrze zabezpieczyć drukarki sieciowe?

Serwis, wynajem i naprawa drukarek Wrocław

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Drukarki są urządzeniami powszechnie używanymi, a większość z nich podłączona jest do sieci. Oznacza to, że są tak samo podatne na ataki złośliwego oprogramowania i hakerów, jak komputery. Niestety są one często pomijane przez specjalistów IT i używane bez odpowiednich zabezpieczeń przez pracowników. Można jednak uniknąć większości sieciowych problemów z drukarką, wykonując podstawowe czynności zabezpieczające.

Poniżej wymieniamy najważniejsze sposoby zabezpieczenia drukarek sieciowych:

1. W celu ochrony poufnych informacji wysłanych do drukarki najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie drukarki bezpośrednio do komputera za pomocą USB.

2. Jeżeli musisz podłączyć drukarkę do sieci, upewnij się, że urządzenie jest chronione przez zaporę sieciową.

3. Podobnie jak inne urządzenia, które łączą się z siecią i umożliwiają zdalny dostęp, drukarki posiadają własny system uwierzytelniania. Dostęp do większości drukarek sieciowych może być zabezpieczony za pomocą hasła. Wystarczy je tylko ustawić i systematycznie zmieniać.

4. Ogranicz dostęp tylko do osób uprawnionych do korzystania z drukarki.

5. Poza wprowadzeniem hasła warto ustawić szyfrowanie dla wydruków z dysków twardych. Gdy plik jest już wydrukowany, powinien zostać usunięty z pamięci drukarki.

6. Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania.

7. Pamiętaj o zabezpieczeniu całej sieci, w tym połączenia np. za pomocą wi-fi.

8. Pamiętaj, że urządzenia wielofunkcyjne często posiadają zintegrowane dyski, a materiały, które drukowaliśmy za ich pomocą są tam zapisane. Trzeba zatem pamiętać o regularnym czyszczeniu dysków.

9. Wielu producentów drukarek udostępnia szczegółowe informacje na temat korzystania z jej produktów w celu ochrony danych – warto zatem przeczytać instrukcję.

10. Zadbaj o fachową instalację drukarki. Nie sztuką jest podłączyć drukarkę, ale odpowiednio ją skonfigurować. W tym może pomóc wykwalifikowany serwis.