Nie marnuj papieru!

Serwis, wynajem i naprawa drukarek Wrocław

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Papier towarzyszy nam właściwie przez całe życie. Poznajemy go jako dzieci dostając od rodziców chociażby kolorowanki. Spotykamy się z nim w szkole w postaci zeszytów, które muszą być prowadzone z największą starannością. To na papierze podpisujemy swoją pierwszą umowę o pracę. Jest więc on nam znany od najmłodszych lat i towarzyszy w codziennych czynnościach.

Ekolodzy jednak biją na alarm! Zużycie papieru stale rośnie. Aby wyprodukować tonę papieru należy wyciąć aż 17 drzew, które zajmują około 1 ara lasu! Warto dodać, że przeciętny człowiek w ciągu roku zużywa około 50 kg tego surowca.

Współcześnie elektronika wychodzi naprzeciw człowiekowi. Właściwie wszystkie potrzebne informacje znajdujemy w Internecie. Książki coraz częściej czytamy w formie ebooków. Nawet banki i urzędy starają się iść z duchem czasu i tworzą dokumenty elektroniczne. Wciąż jednak bardzo mocno jesteśmy przywiązani do słowa pisanego lub drukowanego.

Papier w profesjonalnym biurze to podstawa. Potrzebny jest do szybkich notatek, kserowania, drukowania i wysyłki. Jak okazać odrobinę dbałości o środowisko i oszczędzać papier? Okazuje się, że na eko-biuro jest wiele sposobów.

PORADY OTUS: Jak nie marnować papieru!

• Drukuj dwustronnie
Jeśli to tylko możliwe – drukuj dwustronnie. To pierwsza i najważniejsza zasada w oszczędzaniu papieru, do której chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ponadto, istnieje możliwość drukowanie kilku stron na jednej! Jeśli nie jest to ważny dokument – warto tego spróbować. Wszystkie urządzenia w naszej ofercie posiadają takie opcje! [link do oferty drukarek]

• Sprawdzaj układ strony i wydruku
Warto przyjrzeć się standardom drukowanych plików, a dokładniej ich marginesom i czcionkom. Zmniejszanie czcionki to najprostszy sposób na zwiększenie ilości treści na stronie. O ile dokument nie ma specjalnych wymagań, można zmienić marginesy na wąskie lub niestandardowe. Pamiętaj jednak, że tekst powinien być czytelny i przejrzysty.

• Kupuj papier z recyklingu
Najpopularniejszy jest papier całkiem nowy, śnieżnobiały i to na niego najczęściej decydują się firmy. Na rynku można jednak zakupić papier wykonany niemal w 100% z makulatury, który wcale nie jest gorszy! Idealnie sprawdzi się do kserowania i drukowania.

• Wykorzystuj ponownie wydruki
Chyba każdemu z nas zdarzyło się źle ustawić ksero, przez co otrzymaliśmy więcej kopii niż potrzebowaliśmy. Nierzadko wydruk jest blady lub niewyraźny, więc drukujemy plik ponownie. Nie wyrzucajmy nadprogramowych wydruków od razu do kosza! Można je jeszcze wykorzystać. Jak?

o Przeznacz drugą stronę kartki na materiał pokazowy. Często potrzebujemy kartki, aby wyrysować na niej coś klientowi. Druga strona nie jest ważna, a my mamy dużą, czystą stronę do dyspozycji.

o Warto pociąć kartki na mniejsze kawałki i spiąć spinaczem. Taki pliczek można wykorzystać jako podręczny notatnik, który na co dzień przydaje się w biurze na nagłe informacje i rzeczy do zrobienia.

• Zbieraj makulaturę
Jeśli kartka z jedną zadrukowaną stroną naprawdę nie jest potrzebna, najlepiej składować papier na makulaturę. Raz w roku organizowana jest akcja „Drzewko za Makulaturę”. Dzięki temu biurowe „resztki” trafią w miejsce, gdzie będzie można je ponownie przetworzyć. Pracownicy biura zyskają natomiast darmową sadzonkę, którą mogą zasadzić przed biurem.

Oszczędzanie papieru w biurze jest możliwe! Wystarczy tylko przestrzegać prostych zasad! Warto poświęcić kilka chwil na konfigurację plików, wybór odpowiedniego papieru i przemyślane drukowanie.