Problemów podczas drukowania plików może być naprawdę wiele. Do najpopularniejszych z nich należy zacinanie się papieru w urządzeniu. Wszystkim znane są dni, kiedy „na szybko” potrzebujemy wydrukować jakiś plik dokumentów, a co druga kartka się zacina. Sytuacja robi się nerwowa, a my na siłę próbujemy zmusić drukarkę do pracy. Niestety takie postępowanie często powoduje trwałe uszkodzenia mechaniczne, które wymagają wsparcia specjalisty lub nawet wymiany sprzętu.
Papier się zacina? Poznaj przyczyny!
• zły dobór wielkości i grubości papieru
Nie polecamy papierów mocno pylących, ponieważ podczas ich używania drukarki trzeba częściej konserwować!
• brak napowietrzenia papieru
Taki papier będzie się sklejał i z pewnością drukowanie nie przebiegnie pomyślnie.
• za dużo kartek w kasecie na papier
Urządzenia często nie rozpoczynają pracy, kiedy w kasecie jest zbyt dużo kartek. Patrz na ikony na ekranie!
• nierówne ułożenie papieru w kasecie
To najprostsza droga do zacięcia papieru. Równe ułożenie go w kasecie to podstawa.
• wilgotność powietrza
Ustaw drukarkę w miejscu, gdzie powietrze nie będzie ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Zwróć na to szczególną uwagę w okresie jesienno-zimowym.
• wadliwość poszczególnych elementów drukarki
Pamiętaj, że lepiej konserwować niż naprawiać.
Jak postępować w przypadku zacięcia papieru?
Podstawowym błędem podczas usuwania tej usterki jest próba wyciągnięcia papieru poprzez jego wyszarpywanie. W ten sposób papier może się postrzępić i podrzeć, a jego kawałki zostaną pomiędzy wałkami i problem będzie jeszcze większy. Co robić?
RADY OTUS
• Obserwuj ekran – najnowocześniejsze drukarki wyświetlają na ekranie urządzenia bądź komputera animację: jak postępować w przypadku zacięcia papieru. Dzięki temu wyciągniemy papier w całości, a nasze urządzenie nie ucierpi.
• Instrukcja obsługi – każde urządzenie zbudowane jest inaczej, dlatego najlepiej sprawdzić w instrukcji zalecane sposoby wyjmowania zaciętego papieru.
• Tylne drzwiczki – to najbardziej uniwersalne rozwiązane. Należy otworzyć klapkę z tyłu urządzenia i spróbować delikatnie wyciągnąć papier.
• Serwisant – jeśli powyższe sposoby się nie sprawdzą, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Nasza oferta obejmuje profesjonalną opiekę serwisową: https://www.otus.pl/oferta/serwis-drukarek/
Warto poświęcić kilka chwil na staranne przygotowanie urządzenia do pracy i kontrolę jakości poszczególnych części. Dzięki temu prawdopodobieństwo zacięcia papieru będzie o wiele mniejsze. Należy regularnie oddawać urządzenie do oceny specjaliście, który sprawdzi stopień zużycia rolek transportujących papier. To właśnie one w głównej mierze powoduje zacinanie się papieru!
Zacinanie papieru to nie koniec świata – warto o tym pamiętać! W razie usterki możecie liczyć na naszą pomoc!