Wybór papieru do drukarek

Serwis, wynajem i naprawa drukarek Wrocław

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wydawać by się mogło, że wybór papieru do drukarki to ostatni i najprostszy etap przed startem drukowania. Sytuacja nie jest jednak tak oczywista. Wiele zależy od jakości papieru. Źle dobrany może wpłynąć na jakość wydruku, a nawet stan urządzenia. Nie warto w tej kwestii ryzykować i najlepiej poświęcić chwilę, aby dobrze dopasować papier do Twojej drukarki.

5 parametrów, o których musisz pamiętać przy wyborze papieru!

1. Rodzaj drukarki
Najlepiej dobrać papier pod posiadany model drukarki. W sklepach spotkamy papier do druku atramentowego, laserowego, igłowego, a nawet papier uniwersalny. Na opakowaniu papieru znaleźć możemy także oznaczenia, czy papier przeznaczony jest do druku monochromatycznego czy kolorowego.

OTUS radzi:
Aby Twoje urządzenie nie uległo podstawowym usterkom, zawsze upewnij się z jakiej drukarki korzystasz, szczególnie wtedy, kiedy często je zmieniasz. Nie każdy papier pasuje do każdego urządzenia.

2. Format
Warto przed zakupem sprawdzić format pasujący do naszego modelu drukarki. Uniwersalnym rozmiarem jest format A4, ale możemy kupić także papiery do wydruków specjalnych np. na zaproszenia, pocztówki, a nawet format wielkości karty kredytowej. Dostępne są także papiery do wydruku wielkoformatowego. Charakterystyczny jest papier fotograficzny, który możemy spotkać w różnych rozmiarach.

OTUS radzi:
Zwróć uwagę, że nie wszystkie urządzenia potrafią drukować w każdym formacie. Przed przystąpieniem do okazyjnego drukowania najlepiej skonsultuj się z nami, abyśmy mogli wskazać Ci najlepszy sprzęt do zadań specjalnych: https://www.otus.pl/dzierzawa-wynajem-kserokopiarek/

3. Klasa
Każdemu papierowi przyznaje się klasę, która wskazuje na jego jakość. Istnieją oznaczenia: A, B, C. Oczywiście papier klasy A jest najlepszej jakości.

OTUS radzi:
Jeśli kupiłeś papier słabej klasy, zwróć uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, sprawdź czy papier bardzo pyli. Odkładający się wewnątrz drukarki pył może powodować nadmierne zużycie rolek i bębnów. Po drugie, papier z takiej klasy może być nierówny, posklejany, zagnieciony. Ma to ogromny wpływ na jakość naszego wydruku, który w efekcie będzie znacznie gorszy niż oczekiwaliśmy.

4. Dodatki
Istnieją także dodatkowe parametry papieru. Może on występować z połyskiem lub bez, a także być powlekany lub niepowlekany. Dodatkowo można wybrać poziom jasności kartek, ich przezroczystość i gładkość. Wszystko po to, aby klient mógł wybrać papier, który spełni jego oczekiwania.

5. Czynniki zewnętrzne
Warto zwrócić uwagę na drogę papieru przed drukowaniem. Jest on produkowany, cięty, pakowany itp. To także może wpłynąć na jakość drukowania. Ponadto, bardzo ważny jest także sposób, w jaki przechowujemy papier. Najlepiej, aby znajdował się w pomieszczeniu suchym, z dala od promieni słonecznych.

OTUS radzi:
Papier podczas cięcia często się skleja. Przed przystąpieniem do drukowania warto na niego spojrzeć i w razie konieczności napowietrzyć kartki.

Może się zdarzyć, że podczas przechowywania papier zwilgotnieje. Na pewno nie wkładajcie go do drukarki! Może on powodować deformacje lub rozmycie druku, a nawet zacinanie drukarki. Przez to możemy zmarnować dużo papieru.

W przypadku papieru do drukarek nie warto oszczędzać, ponieważ jakość nośnika może bezpośrednio wpłynąć na stan urządzenia. Najlepiej zaufać sprawdzonym producentom i dobierać papier pod konkretną drukarkę i rodzaj wykonywanego wydruku.