Wydajność tonerów

Serwis, wynajem i naprawa drukarek Wrocław

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wydajność tonera lub atramentu podawana jest przez producentów materiałów eksploatacyjnych w stronach. Zależy ona od wielu parametrów i należy ją traktować orjentacyjnie.

Dla większości materiałów eksploatacyjnych podaje się ich wydajność w liczbach stron przy założeniach:
* format nośnika A4
* druk ciągły
* 5% zaczernienie
* druk jednostronny.

Aby można było mówić o porównaniu tonerów między sobą należy zapewnić produktom w miarę identyczne warunki środowiska wydruku. Między innymi:
* temperatura otoczenia i wilgotność
* tryb pracy drukarki (wydruk ciągły , pojedyńcze kartki , )
* drukowanie jednostronne lub dwustronne
* gramatura i format nośnika (papieru)
* stopień zadrukowania strony.

W chwili obecnej wielu producentów aby uniknąć problemów z wydajnością stosuje w tonerach chipy zliczające. Informują one drukarkę ile stron wydrukowanych zostało na danym tonerze lub tuszu. Ułatwia to zaplanowanie wymiany tonera a w niektórych przypadkach zabezpiecza drukarkę przez problemem zbyt długiego używanego wkładu drukującego.

Przykład pierwszy
Producent tonera HP 1010 o symbolu Q2612A deklaruje, że można na nim wydrukować 2500 stron. Toner ten nie jest wyposażony w chip zliczający więc można go używać do całkowitego wyczerpania proszku (tonera). Toner ten ma wydajność podaną przez producenta ale tylko przy założeniach opisanych wyżej czyli np przy 5% zaczernieniu. Jeśli strony jakie drukujemy mają więcej zaczernienia np 10% to ilość ta będzie wynosiła 1250 stron. W niektórych przypadkach gdy drukujemy całe strony z grafiką zamiast obiecywanych 2500 stron możmy wydrukować tylko kilkaset.

Przykład drugi
Toner do drukarki HP P1102 o symbolu CE285A jest przewidziany przez producenta na 1600 stron. Jednak ten toner w odróżnieniu od tonera HP Q2612A opisywanego w przykładzie pierwszym ma wbudowany chip zliczający. To znaczy , że przy wydrukowaniu 1600 stron przy 5% zaczernieniu drukarka zgłosi brak tonera (pusty toner). Niemniej jednak nie musi być to prawda. Toner (proszek) zazwyczaj jest  jeszcze w zbiorniku. Chip informacyjny z jednej strony zabezpiecza drukarkę przed przesypaniem się zbiornika na toner resztkowy a z drugiej strony nie pozwala na całkowite wydrukowanie proszku drukującego (tonera).

Porównanie
Tonery wyposażone w chip są bardziej zabezpieczone przed awariami jednak mają zadeklarowaną wydajność zazwyczaj bardzo zbliżoną do rzeczywistości.
Tonery bez układów zliczających zliczających są mniej zabezpieczone przed awariami np przesypaniem się tonera resztkowego do drukarki lub awariami spowodowanymi wytarciem się bębna światłoczułego. Niemniej jednak pozwalają często na wydrukowanie większej ilości stron niż zadeklarowana przez producenta.

Co jest lepsze dla Państwa ? Oceńcie Państwo sami.

Skąd drukarka wie ile stron i  przy jakim zaczernieniu wydrukowała ?
W przypadku tonerów bez układów zliczających np Q2612A drukarka na tonerze drukuje zazwyczaj do momentu pojawienia się na wydrukach białych plam. Zazwyczaj wtedy toner jest wymieniany na nowy przez użytkownika.
W sytuacji gdy mamy do czynienia z tonerami z chipami np CE285A , drukarka przeliczą ilość wydrukowanych stron przy określonym zaczernieniu jakie były wydrukowane na tym tonerze i podaje procentowe wykorzystanie wkładu drukującego.

Przykład trzeci – bęben
Bęben światłoczuły ma zakładaną wydajność np 20 tyś stron ale przy jednym zadaniu wydruku. Typ pracy drukarki ma bardzo duży wpływ na jego żywotność. Nikt przecież nie drukuje 20 tyś stron na jeden raz. Zazwyczaj typ pracy bębna jest przerywany. W takim przypadku może on wystarczyć na 6 – 8 tyś stron a deklarowana przez producenta wartość jest wartością maksymalną. Niektórzy producenci podają w instrukcji bębna wartość maksymalną i przeciętną. Warto na to zwrócić uwagę obliczając koszty materiałów eksploatacyjnych.

Mam nadzieję , że powyższe wskazówki pomogą Państwu zaplanować wydatki na materiały eksploatacyjne oraz będą cenną pomocą przy obliczaniu kosztu wydruku jednej strony.