Linie lub smugi podczas kopiowania z ADF

Serwis, wynajem i naprawa drukarek Wrocław

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

HP LaserJet MFP – Linie lub smugi podczas kopiowania albo skanowania z podajnika ADF

Problem

Podczas kopiowania i/lub skanowania z automatycznego podajnika dokumentów (ADF) na kopiach i/lub skanach pojawiają się pionowe linie lub smugi. Kopie i/lub skany z szyby skanera wyglądają normalnie. Wydruki również wyglądają normalnie.

Linia lub smuga może być czarna albo kolorowa. Może się również pojawić na faksie lub wydruku z cyfrowej dystrybucji dokumentów (na przykład) w przypadku korzystania z funkcji Skanuj do folderu lub Skanuj do wiadomości e-mail.

Przyczyna

Podczas wykonywania kopii lub skanów za pomocą podajnika ADF urządzenie to korzysta z oddzielnej szyby (szyby podajnika ADF). Firma HP ustaliła, że przyczyną 99% wszystkich linii i smug na kopiach wykonywanych przy podawaniu oryginalnych dokumentów z podajnika ADF są zabrudzenia szyby podajnika ADF. Zabrudzenia to kurz, resztki papieru lub toneru, resztki kleju naklejek samoprzylepnych, płyn lub taśma korekcyjna, atrament, odciski palców itd. Nawet najmniejsze plamy mogą spowodować zniekształcenie światła odbitego od oryginalnego dokumentu, co przełoży się na linię, smugę, lub rozmycie na kopiach lub skanach wykonanych z podajnika ADF.

Rozwiązanie

W wielu przypadkach zabrudzenie nie jest od razu widoczne, łatwo można je przeoczyć, a szybkie wytarcie może nie wystarczyć do jego usunięcia. Zwykle do usunięcia zabrudzenia wystarczy miękka, niestrzępiąca się wilgotna ściereczka, ale zabrudzenia trudne do usunięcia mogą wymagać wykonania dodatkowych czynności.

Aby zidentyfikować problem i odpowiednio wyczyścić właściwy obszar, wykonaj czynności poniżej.

Czyszczenie lub wymiana paska z mylaru (dotyczy tylko modeli 4345, M4345, 4730 i CM4730 MFP)

 1. Otwórz pokrywę skanera.

 2. Wyczyść pasek z mylaru.

  1. Pod spodem pokrywy skanera, w pobliżu białego paska naciśnij dwa ograniczniki u góry i u dołu pokrywy prowadnic podajnika ADF, aby ją zwolnić.

   3: Zwalnianie pokrywy prowadnic podajnika ADF

   Podnieś pokrywę prowadnic podajnika ADF i odszukaj pasek z mylaru (arkusz przezroczysty).

   Ostrożnie odhacz pasek z mylaru od czterech ograniczników na pokrywie prowadnic podajnika ADF, a następnie usuń pasek z mylaru.

   4: Usuwanie paska z mylaru; ograniczniki podajnika ADF oznaczone kółkiem

   

Jeśli usunięcie paska z mylaru jest utrudnione, wyciągnij zawiasy pokrywy prowadnic podajnika ADF z bolców, aby najpierw zdjąć pokrywę.

5: Zdejmowanie prowadnic podajnika ADF; bolce zawiasów oznaczone kółkiem

Delikatnie wyczyść pasek z mylaru miękką, lekko wilgotną i niestrzępiącą się ściereczką.

 1. Ponownie włóż pasek z mylaru, zamknij pokrywę podajnika ADF, a następnie ponownie spróbuj wykonać kopię lub skan.